Автомобільні поїздки: дослідження

З цього аналізу ви дізнаєтеся, які країни найбільш зручні для мандрівки на авто. Загалом ми склали рейтинги за шістьма категоріями на основі 17 різних факторів.

Країни, які варто дослідити за кермом

Під час планування подорожі автомобілем, особливо в непопулярній країні, мандрівникам слід врахувати багато факторів. На думку спадає безліч запитань, від відповідей на які залежить успіх поїздки. Щоб організувати інформацію, ми проаналізували 31 країну Європи та відсортували їх відповідно до 17 факторів у шести категоріях.

Наше дослідження подає огляд того, наскільки країни підходять для автомобільної поїздки. Підсумкову оцінку кожної країни було отримано на основі середньозваженого значення всіх факторів і представлено за шкалою від 1 до 100. Однак нижче ми використовуємо вихідні значення кожного фактора для кращої наочності.

Ви можете переглянути, як країни відсортовано за окремими факторами, натиснувши на їхні значки.

* Політика стягнення плати за проїзд оцінюється за шкалою від 1 до 4: 1 – безкоштовні автомагістралі, 2 – плата стягується за проїзд деякими мостами/тунелями, 3 – платні деякі автомагістралі, 4 – вимагаються обмежені в часі віньєтки
** Зверніть увагу, що в Німеччині немає офіційного обмеження швидкості, тому для порівняння з іншими країнами тут вказано 160 км/год

Представлені фактори зазначено у вихідних значеннях, але загальну оцінку розраховано за шкалою від 1 до 100, де 100 – це найвища оцінка (ґрунтуючись на розрахунках нормалізації). Див. повну методологію, щоб дізнатися більше.

Погода

rain-drops– Опади (мм на рік)

sunny – Сонце (годин на рік)

Безпека та інфраструктура

odometer – Обмеження швидкості

warning – ДТП (на 1 000 000 жителів)

insurance – Якість доріг (де 1 – це низька, а 7 висока)

Ціни

fuel – Пальне (за літр)

credit-card – Політика плати за проїзд (за шкалою від 1 до 4)

bed-king – Готелі (сер. ціна за ніч)

parking – Паркування (2 години на вулиці)

Трафік і навколишнє середовище

power – Станції заряджання електромобілів (на 100 кв. км)

mist – Забрудненість повітря (сер. річний показник)

duration-longЗавантаженість доріг (сер. у великих містах)

key – Кількість легкових автомобілів (на 1000 жителів)

Прокат авто

medal – Оцінка (сер. для всіх прокатних агенцій)

car – Ціни (у сер. на день)

Природа та пам’ятки

poi – Об’єкти спадщини (на 100 кв. км)

eco – Природне багатство

            (де 1 це низька оцінка, а – 7 висока)

Висновки з дослідження

Рейтинги цього дослідження поділяються на шість категорій: погода, безпека та інфраструктура, ціни, трафік і навколишнє середовище, прокат авто, природа та пам’ятки. Ці категорії використовують цілу низку факторів, кожен з яких має різну вагу залежно від того, як сильно він впливає на привабливість автомобільної поїздки певної країною.

Країни, які визнано найкращими для подорожі за кермом, – це часто країни, де низькі ціни, хороші дороги, чудова природа, доступна оренда авто та мало заторів. У той час як країни, які розташовано нижче в рейтингу, найімовірніше, мають вищі ціни, гірші дороги або не такі привабливі з точки зору природи.

Чому Португалія, Іспанія та Люксембург увійшли до топ-3

Португалія посіла почесне перше місце як найкраща країна для автомобільної поїздки в Європі. Це пов’язано з тим, що вона отримала хороші оцінки за кількома впливовими факторами, такими як якість доріг, привабливість природи та кількість пам’яток, а також ціни на оренду авто. Крім того, у цій країні багато сонячних годин, а повітря не надо забруднене і майже немає заторів на дорогах.

Іспанія потрапила на друге місце майже з тих самих причин, що й Португалія на перше: хороші дорожні умови, гарна природа та цікаві визначні місця, а також багато сонця і рідко дощить. У цій країна також стається небагато ДТП, а винайняти автомобіль можна зовсім недорого.

Хоча оцінка Люксембурга в категорії “Погода” невисока, він потрапив до трійки переможців завдяки своїй дивовижній, але часто недооціненій природі та визначним пам’яткам. Крім того, тут прийнятні ціни на прокат авто, проживання і пальне та безкоштовні дороги, тому тут недорого подорожувати.

Mетодологія

Вид на океанічні скелі в Португалії.

Переможці за категоріями

Дізнайтеся про сильні та слабкі сторони певних країн, розглянувши наступні шість категорій. Тут ви також можете побачити, як країни відсортовано за окремими факторами, натиснувши на їхні значки.

Погода

1-ше місце: Іспанія

Це не секрет, що в Іспанії чудова погода. Поєднання низької кількості опадів і великої кількості сонячних днів робить Іспанію ідеальною країною, щоб насолодитися чудовою поїздкою.

Пара на автомобільному відпочинку в Іспанії насолоджується сонячною погодою.

 

Пошук авто в Іспанії

Безпека та інфраструктура

1-ше місце: Швейцарія

Швейцарія – дуже безпечна країна для мандрівки за кермом. Вона займає перше місце як країна з найменшою кількістю ДТП за рік, а також має найкращі дорожні умови. Як правило, у країнах, які отримали в цій категорії високі оцінки, менше аварій і хороші дороги.

 

Пошук авто у Швейцарії

Родина в машині насолоджується поїздкою.

Ціни

1-ше місце: Україна

Ця категорія показує, наскільки в країні доступне пальне, проживання та паркування, а також політику плати за проїзд автомагістралями. Україна посіла перше місце, оскільки тут дешевий бензин, дуже конкурентоспроможні ціни на житло, недороге паркування та безкоштовні дороги.

Дівчинка на задньому сидінні насолоджується автомобільною поїздкою.

 

Пошук авто в Україні

Трафік і навколишнє середовище

1-ше місце: Нідерланди

Ця категорія охоплює фактори, пов’язані з дорожнім рухом, такі як забруднення повітря, затори та кількість автомобілів на 1000 жителів. Вона також враховує кількість станцій для заряджання електромобілів, що важливо для водіїв екологічно чистих авто. У Нідерландах надзвичайно висока щільність електрозарядних станцій, а також відносно мало автомобілів на одиницю населення. Загалом, у країнах, які мають тут хороші оцінки, заторів порівняно мало.

 

Пошук авто в Нідерландах

Дівчина заряджає електромобіль.

Прокат авто

1-ше місце: Словаччина

У цій категорії країни відсортовано не лише за ціною на оренду авто, але й за рейтингами прокатних агенцій. Словаччина вийшла на перше місце через вдалу комбінацію недорогої оренди авто та високих рейтингів компаній з прокату.

Літня пара за кермом орендованого автомобіля.

 

Пошук авто у Словаччині

Природа та пам’ятки

1-ше місце: Швейцарія

Ця категорія містить у собі два фактори, які є важливими для тих, хто планує саме поїздку на авто: краса природи та кількість пам’яток у країні. Швейцарія не лише посідає тут перше місце з її величними горами, озерами та лісами, а й займає третє місце в Європі за кількістю об’єктів спадщини ЮНЕСКО відносно своєї території.

 

Пошук авто у Швейцарії

Вражаючий вид на пейзаж Швейцарії.

Mетодологія

Ми зібрали та проаналізували дані про те, наскільки зручно подорожувати автомобілем у певних європейських країнах. Загалом ми розбили всю інформацію на шість категорій: погода, безпека та інфраструктура, ціни, трафік і навколишнє середовище, прокат авто, природа та пам’ятки.

У рамках цих категорій було визначено 17 факторів, які з усіх боків характеризують країну з точки зору привабливості для тих, хто планує автомобільну поїздку.

Загалом до цього аналізу було включено 31 європейську країну. Решта країн Європи до нього не увійшла через брак даних.

Усю інформацію отримано у період з 22 лютого до 10 березня 2021 року. Усі зібрані дані базуються на найактуальнішій доступній інформації. Щоб дізнатися більше, див. повний список джерел.

  1. Для кожного з 17 факторів було призначено вагу, яка визначає його важливість (1 – найнижча, 5 – найвища). Природне багатство – це, зазвичай, головний рушій туризму, а отже, йому присвоєно найбільшу вагу. Далі йдуть об’єкти культурної спадщини, якість доріг і ще ціла низка економічних факторів, які впливають на рішення про подорож на авто. Нижчу вагу присвоєно погоді та іншим факторам, які мандрівники не вважають визначальними (наприклад, кількість автомобілів на одиницю населення).
  2. Значення в межах кожного фактора було спочатку нормалізовано за такими формулами: оцінка = 10 * (x – min(X)) / (max(X) – min(X)) та оцінка = 10 – 10 * (x – min(X)) / (max(X) – min(X)) для інвертованих значень (наприклад, кількість ДТП, де бажаним є нижче значення).
  3. Потім для кожної країни було розраховано середньозважену оцінку всіх факторів.
  4. Нарешті, середньозважену оцінку факторів було нормалізовано за формулою: оцінка = 99 * ( ( (x – min(x) ) / ( (max(x) – min(x) ) ) + 1, щоб отримати остаточну оцінку за шкалою від 1 до 100 (при цьому 1 – це найнижча, а 100 – найвища оцінка).

Те саме було здійснено для сортування в межах окремих категорій, щоб визначити переможців.

Джерела даних і визначення факторів

Погода:

У категорії “Погода” ми взяли до уваги два фактори:

Сонце
Сер. кількість сонячних годин на рік у країні, виходячи із середнього значення у великих містах.
Джерело: Вікіпедія

Опади
Сер. кількість опадів (мм на рік).
Джерело: The World Bank


Безпека та інфраструктура:

Категорія “Безпека та інфраструктура” включає три фактори:

Обмеження швидкості
Враховано верхню межу обмеження швидкості (тобто на автомагістралях або, якщо їх у країні немає, найвище обмеження швидкості). Оскільки в Німеччині немає офіційного обмеження швидкості, для порівняння з іншими країнами було використано значення 160 км/год.
Джерело: Вікіпедія

Дорожньо-транспортні пригоди
Кількість автомобільних аварій, що призводять до травм та смертей на 1 000 000 жителів.
Джерело: OECD (2021 р.), ДТП (показник). DOI: 10.1787/2fe1b899-en (станом на 10 березня 2021 р.)

Якість доріг
Коефіцієнт якості доріг вимірюється за шкалою від 1 (низька) до 7 (висока).
Джерело: Світовий економічний форум, Звіт про глобальну конкурентоспроможність, 2017–2018 рр.


Ціни:

До категорії “Ціни” включено чотири фактори:

Платні дороги
Країни було розділено на чотири групи на основі того, скільки коштує проїзд дорогами:

1 – безкоштовно
2 – плата за проїзд лише певними мостами або тунелями
3 – стягується фіксована плата за відстань (пункти оплати)
4 – плата стягується за час (віньєтки)

У цьому випадку 1 – це найкраща оцінка, а 4 – найгірша. Через те, що порівняти плату за відстань та плату за час неможливо, було допущене спрощення: оскільки віньєтка – це неминуча витрата, то їй присвоєно найнижчу оцінку.
Джерело: Tolls.eu

Ціни на пальне
Euro-super 95, ціна (у доларах США) за 1 літр.
Джерело: GlobalPetrolPrices.com (станом на 8–14 лютого 2021 р.)

Ціни на готелі
Сер. ціна готельного номера за ніч за стандартний двомісний номер для всіх типів готелів (у доларах США). Ціни було знайдено протягом 01.01 – 23.02.2021 на дати подорожі з 01.04 до 31.12.2021.
Джерело: внутрішні дані KAYAK

Ціни на паркування
Сер. ціна за паркування на вулиці (в доларах США за 2 години). Дані за 2019 рік (Global Parking Index) або останні доступні дані (розраховано середнє значення у великих містах країни).
Джерело: Global Parking Index за 2019 рік і вебсайт Parkopedia (станом на 22 лютого 2021 р.)


Трафік і навколишнє середовище:

До цієї категорії включено чотири фактори:

Станції заряджання електричних автомобілів
Розраховано загальну кількість зарядних станцій для електромобілів на 100 км².
Джерело: Open Charge Map

Кількість пасажирських авто на одиницю населення
Легкові автомобілі на 1000 жителів
Джерела: Eurostat, Statice.is, Wikipedia

Рівень заторів

Сер. рівень заторів (2020 р.), виражений у відсотках і розрахований як середнє значення у великих містах.

Джерело: TomTom Traffic Index за 2020 р.

Забруднення повітря
Дрібні зважені частки (PM2.5) – це забрудник повітря, який у всьому світі становить найбільший ризик для здоров’я. Дані вказують на кількість частинок понад 10 мкг/м3 і виражені як середньорічні показники.
Джерело: OECD (2021 р), Вплив рівня забрудненості повітря (показник). DOI: 10.1787/8d9dcc33-en (станом на 10 березня 2021 р.)


Прокат авто:

До категорії “Прокат авто” увійшли два фактори:

Прокатні агенції

Сер. рейтинг усіх агенцій з прокату автомобілів у країні за шкалою від 1 до 100, де 100 – це найвища оцінка.

Джерело: внутрішні дані KAYAK

Ціни на оренду автомобілів

Сер. ціна на оренду авто за день для всіх класів автомобілів (у доларах США). Ціни було знайдено протягом 01.01 – 24.02.2021 на дати подорожі з 01.04 до 31.12.2021.

Джерело: внутрішні дані KAYAK


Природа та пам’ятки:

Ця категорія включає два фактори:

Світова спадщина ЮНЕСКО

CКількість пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО на 100 км², виходячи із загальної кількості об’єктів у країні.

Джерело: Список спадщини ЮНЕСКО

Природні багатства

Міра, у якій туристи з-за кордону відвідують країну переважно заради її природних пам’яток (наприклад, парків, пляжів, гір, дикої природи тощо). 1 – зовсім ні, 7 – значною мірою.

Джерело: Світовий економічний форум, TЗвіт про конкурентоспроможність у сфері туризму за 2019 р.